Zdroj: Seznamzprávy.cz
Připojit k internetu všechny žáky se v Česku dosud nepodařilo. T-Mobile nabídl školám 10 tisíc SIM karet s neomezeným připojením a várku teď zdvojnásobí. Jeho šéf i ministr školství se ale shodují, že nejde o systémové řešení.
Do distanční výuky se na jaře podle závěrů České školní inspekce (ČŠI) nepodařilo zapojit deset tisíc dětí, a to hlavně proto, že neměly dostatečné technické vybavení, tedy zaprvé počítač nebo zadruhé kvalitní internetové připojení. Zatímco první část problému řeší Ministerstvo školství formou příspěvku školám na techniku a neziskové organizace například zápůjčkami notebooků, v druhé části se systémové východisko zatím hledá.
Operátor T-Mobile se například rozhodl ve spolupráci s Asociací ředitelů základních škol rozdat mezi žáky 10 tisíc SIM karet s neomezeným připojením zdarma, zatím na tři měsíce.
Číslo odkazuje právě na počet nepřipojených dětí v rámci zjištění ČŠI, nicméně podle průzkumu Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy by takových žáků mohlo být i násobně více, na prvním stupni základních škol zhruba 15 procent, tedy přes 80 tisíc nepřipojených žáků.
To ostatně ukázal i enormní zájem o tento typ podpory. Várka 10 tisíc SIM karet byla za dva dny rozebraná. T-Mobile proto tento počet zdvojnásobí a nabídne dalších deset tisíc SIM karet rodinám, které si internet nemohou samy dovolit.
„Bereme to jako samozřejmou pomoc společnosti ve chvíli, kdy je to potřeba. Je to rozhodně správný krok, ale není to do budoucna udržitelné řešení. Dlouhodobě se v oblasti konektivity snažíme, aby minimální kvalita konektivity byla vyšší, než ji stát nyní zaručuje,“ vysvětlil na úterní online konferenci Návrat do škol, nebo škola doma? výkonný ředitel T-Mobilu Juraj Bóna.
Aktuálně je standardem internetového připojení rychlost 30 megabitů za sekundu. To je ale opravdu jen minimální požadavek.
„To si lze představit, jako když si jeden člověk stahuje na Netflixu video ve 4K kvalitě, jeden jediný uživatel. Takové připojení má přitom v současné době celá řada škol nebo úřadů,“ dodává Bóna.