Úspěšnost zářijových maturit vzrostla na 96,2 procenta

Státní maturitní testy složilo letos po tzv. podzimním opravném a náhradním termínu 96,2 procenta studentů, kteří skládali v tomto roce zkoušku poprvé. Úspěšnost u testů meziročně stoupla o 4,4 procentního bodu. Vyplývá to z výsledků maturit, které Cermat zveřejnil v tiskové zprávě na webu.

OCHRAŇTE SVŮJ MATURÁK PŘED VLÁDNÍMI OPATŘENÍMI! 🛡️

Češtinu podle Cermatu, organizátora státních maturit, zvládlo letos 98,2 procenta studentů, oproti loňsku o tři procentní body víc. V matematice narostla úspěšnost ve srovnání s předchozím rokem o 6,8 procentního bodu na 94,4 procenta.

Podzimní opravný a náhradní termín maturit se konal 1. a 2. září v 98 středních školách. Přihlásilo se k němu asi 5000 lidí. Přibližně 3900 z nich podle Cermatu skládalo letos maturitu poprvé. K termínům se nakonec dostavilo 4300 lidí, z nichž bylo 3600 takzvaných prvomaturantů.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK

V řádném termínu 24. až 26. května dělalo zkoušku poprvé 68 613 maturantů, nezvládlo ji 7708 z nich. V reakci na výuku na dálku kvůli epidemii covidu-19 letos ministerstvo školství vypsalo také mimořádný termín zkoušek, který se konal 7. až 9. července. Mohli se ho zúčastnit všichni maturanti, kteří neuspěli v řádném termínu v květnu nebo se z něj omluvili.

Státní maturita se skládá ze dvou testů. Pro všechny je povinný z češtiny a druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Většina volí angličtinu, ve srovnání s matematikou z ní pravidelně propadá méně lidí.

U zkoušky z češtiny tedy po třech letošních termínech uspělo 98,2 procenta těch, kteří se letos k testům přihlásili poprvé. Před rokem jich zkoušku zvládlo 95,2 procenta. Úspěšnost z matematiky meziročně vzrostla z 87,6 procenta na 94,4 procenta u prvomaturantů. Test z angličtiny úspěšně složilo 98,1 procenta konajících, tedy o 1,4 procentního bodu více než loni.

Úspěšnost se meziročně zlepšila i v ostatních cizích jazycích. V němčině stoupla ze 79,2 procenta na 89,9 procenta a v ruštině z 94,6 procenta na 96,8 procenta. Ve španělštině a francouzštině uspěli letos všichni. V porovnání s loňskem to bylo ve španělském jazyce o 3,1 procentního bodu víc žáků a ve francouzštině o 1,2 procentního bodu víc.

Nestandardní podmínky kvůli covidu

Cermat nyní znovu upozornil na to, že letošní maturity se konaly za nestandardních podmínek.

Kvůli dlouhotrvající výuce na dálku v minulém školním roce ministerstvo studentům mimo jiné prodloužilo časový limit na napsání testů nebo v matematice snížilo hranici neúspěšnosti ze 33 procent na 27 procent testu. Úřad to zdůvodnil tím, že distanční vzdělávání neumožňovalo procvičit všechno učivo.

V podzimním termínu maturovali někteří už potřetí, protože se vedle řádného termínu mohli zúčastnit i termínu v červenci. Celkové výsledky zahrnují i hodnocení žáků zdravotních či sociálních oborů, kteří pomáhali s epidemií v nemocnicích a domovech seniorů, takže jim ministerstvo umožnilo započítat místo zkoušky průměr známek z vysvědčení za dobu studia.

Přibývá žáků a tříd v karanténách. „Je to horší než loni,“ říká ředitelka

S rostoucími počty nových případů koronaviru stoupá i počet žáků, kteří se ocitnou v karanténě. Ukazují to data krajských hygienických stanic. Mezi jednotlivými regiony je ale velký rozdíl. Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji, který hlásí nejvyšší týdenní přírůstek nových případů, a to především mezi dětmi od 6 do 19 let. Alespoň jeden případ covidu-19 tak musí řešit v 17 procentech základních škol a třetině středních.

CHCETE POMOCI S PLESEM A JEŠTĚ K TOMU ZÍSKAT SPONZORA? 🎉 UKAŽTE, ZDA SPLŇUJETE PODMÍNKY.

Z pohledu nárůstu případů covidu-19 na školách jsou na tom podobně i další regiony. Ve Středočeském kraji narostl v posledních sedmi dnech počet nových případů mezi dětmi od 12 do 15 let o 50 procent na 171 pozitivních na 100 tisíc obyvatel.

SZ - škola - distanční výuka
Zdroj: Shutterstock.com

„Situace ve školách odpovídá sezónnímu trendu – s návratem dětí do kolektivu a sychravým počasím vzrůstá výskyt respiračních onemocnění, tedy i covidu-19. V kraji máme převážnou většinu ohnisek ve školách, nikde ovšem není situace kritická, kontakty nakažených jsou podchyceny a ohniska nemají v tuto chvíli potenciál expandovat do širší populace,“ říká tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Podle aktuálních dat ke čtvrtku 14. října se koronavirus objevil na 86 základních školách ve Středočeském kraji, tedy asi v 15 procentech, a na každé čtvrté střední škole, celkově na 40 z nich. Hygienici tak museli vypsat 4 270 karantén a dvě školy uzavřít. Ještě minulý týden nefungovalo kvůli covidu pět škol.

Zavřená, nezavřená. Otevřená, neotevřená

Podobná je situace také v Praze. Nejpostiženější věkovou skupinou jsou děti od 6 do 11 let. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je nakažených 253 školáků. To ukazují i data o karanténách. V Praze se na rozdíl od Moravskoslezského a Středočeského kraje s koronavirem perou základní školy, každá pátá musí nějaké případy řešit, zatímco stejný problém řeší jen 14 procent středních škol. Téměř všechny mají v karanténě alespoň jednu třídu.

Na druhou stranu už ale žádná pražská škola není zcela uzavřená. Jako jediná se dostala do totální karantény zatím ZŠ Chmelnice. Její žáci už jsou ale od středy 29. září znovu všichni v lavicích. Za více než dva týdny už škola nezaznamenala ani jeden nový případ.

„Nemuseli jsme řešit nic dalšího,“ těší ředitele školy Václava Havelku.

Opačný problém mají na další pražské základce v Kladské ulici. Škola se sice nikdy celá neuzavřela, prakticky od začátku roku má ale v karanténě vždy alespoň několik tříd. Celkem jich už hygienici od 1. září uzavřeli devět a k tomu jednu hned dvakrát. To znamená, že jedna třída čtvrťáků strávila ze šesti týdnů nového školní roku čtyři týdny doma.

„Je to strašný chaos. Jedna třída je v karanténě, druhá přichází, třetí odchází. Očkované děti jsou ve třídě, zbytek se učí online. Je to daleko horší situace než loni,“ vadí ředitelce ZŠ Kladská Kateřině Vávrové.

Podle ní byla chyba, že skončilo plošné testování.

„Mělo se testovat celé září a pak bychom viděli, jak dál. Kdybychom testovali vždycky v pondělí, do karantény by šel jen ten konkrétní žák, a ne celá třída. Takhle byli třeba prvňáci tři dny ve škole a rovnou se přesunuli na online výuku,“ dodává Vávrová.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzýval vládu už v polovině září, aby obnovila povinné screeningové testování ve školách. Stejně tak ho prosazuje pro nejpostiženější lokality bývalý poradní orgán ministra zdravotnictví – Mezioborová skupina pro epidemické situace – i ministr školství Robert Plaga (za ANO).

„Prosazuji zkrácení karantény na 7 dnů v případě negativního PCR testu a cílené testování v regionech, kde se incidence zvyšuje,“ uvedl ministr školství Plaga.

Ministerstvo zdravotnictví ale s návratem testování nepočítá ani na lokální úrovni. Aby rodičům a školám ulehčilo, plánuje ale zkrátit dobu karantény. Děti budou mít možnost ukončit ji negativním PCR testem.

U čerstvých absolventů SŠ vzrostla nezaměstnanost na 6,2 procenta, zjistila analýza

Mezi čerstvými absolventy středních škol začala narůstat nezaměstnanost. Za poslední dva roky se zvýšila ze zhruba 3,3 procenta na 6,2 procenta, nejvíce se zvedla u mladých s výučním listem. Nepříznivá situace je hlavně v oborech typu obchod, gastronomie či různé služby, které v minulých měsících zasáhla omezení proti šíření covidu-19. S menšími obtížemi hledají práci absolventi oborů zdravotnických, chemických či elektrotechnických.

OCHRAŇTE SVŮJ MATURÁK PŘED VLÁDNÍMI OPATŘENÍMI! 🛡️

Výsledky vyplývají z publikace Národního pedagogického institutu (NPI) o nezaměstnanosti absolventů středních škol. Do budoucna očekává institut další zhoršení situace.

Před vypuknutím epidemie koronaviru byla podle analýzy NPI míra nezaměstnanosti absolventů zřejmě nejnižší v novodobé historii Česka. Důvodem byla vysoká poptávka po pracovní síle v důsledku rostoucí ekonomiky a zároveň dlouhodobý úbytek studentů středních škol, který souvisel s poklesem porodnosti po roce 1990.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK

V posledních letech se úbytek absolventů zastavil a v dalším desetiletí jich bude přibývat. Zároveň je podle NPI pravděpodobný propad hospodářského růstu, posílený situací kolem koronavirové epidemie. Známky obratu začaly být zřetelné na jaře 2020, jak uvedl institut.

V dubnu 2020 činila průměrná míra nezaměstnanosti absolventů podle NPI 4,4 procenta, zatímco v předchozích dvou letech se pohybovala kolem 3,3 procenta.

„V průběhu dalšího roku se situace absolventů opět výrazně zhoršila, celková míra nezaměstnanosti v dubnu 2021 vzrostla na hodnotu 6,2 procenta, tedy o 85 procent,” vypočítal institut.

Nejvíce to zasáhlo vyučené

Nejhůře to podle jeho analýzy zasáhlo vyučené. Míra jejich nezaměstnanosti v dělnických oborech, jako jsou třeba strojírenské práce, vzrostla letos proti dubnu 2018 v průměru z 8,2 procenta na 16,6 procenta. V učebních oborech s možností nástavbového studia, jako je např. automechanik, se zvýšila z 4,1 procenta na devět procent.

V maturitních oborech (střední odborné vzdělání s maturitou) narostla míra nezaměstnanosti méně. U mladých ze středních odborných škol se proti rokům 2018 a 2019 navýšila o 2,5 procentního bodu na 6,2 procenta. Jejich lepší postavení souvisí podle NPI i s tím, že podobně jako gymnazisté často směřují na vysoké školy.

Nejnižší byla v dubnu u absolventů středních škol v Královéhradeckém a Plzeňském kraji, a to 4,6 procenta, následovala Praha s hodnotou 4,9 procenta. Nejvyšší měly kraje Ústecký a Karlovarský, a to osm procent.

Absolventi s vyučením se nejlépe uplatnili v Královéhradeckém kraji a na Vysočině, s maturitním oborem v Královéhradeckém a Plzeňském kraji a gymnazisté v Praze.

Střední školy absolvovalo v roce 2020 podle NPI zhruba 80 tisíc lidí. Kolem 31 tisíc jich vyšlo ze středních odborných škol, 21 tisíc z učilišť a podobný počet z gymnázií. Zbytek studoval konzervatoře nebo nástavby.

Jak jsme již informovali, celková aktuální nezaměstnanost v Česku klesla v září na 3,5 procenta ze srpnových 3,6 procenta. Nižší byla naposledy loni v dubnu, před rokem v září dosahovala 3,8 procenta.

Letos v září evidoval Úřad práce ČR přesně 262 142 uchazečů o zaměstnání, zhruba o 5700 méně než v předchozím měsíci a o téměř 14 900 méně než loni.

Žáky čekají další tři kola testování

Školy čeká v dohledné době další plošné testování žáků a kantorů, kteří nejsou ani po covidu, ani plně naočkovaní. Podobně jako na začátku září je čekají zřejmě tři kola screeningu. Právu to sdělilo ministerstvo zdravotnictví.

CHCETE POMOCI S PLESEM A JEŠTĚ K TOMU ZÍSKAT SPONZORA? 🎉 UKAŽTE, ZDA SPLŇUJETE PODMÍNKY.

Na kdy se mají ředitelé škol a rodiče připravit, už ale neřeklo. „Další plošné screeningové testování ve školách se uskuteční na podzim, a to pravděpodobně ve stejném režimu jako v září, tzn. tři kola s možností volby PCR testů s finančním příspěvkem MŠMT,“ napsal Právu Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

...na výsledek se čeká 15 minut.
Zdroj: Právo

Náznaky termínu se ale objevují. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nedávno zmínil konec října. „Finální rozhodnutí je na ministerstvu zdravotnictví, ale jako nejpravděpodobnější termín se jeví přelom října a listopadu po podzimních prázdninách,“ řekl pro Seznam Zprávy. Podzimní prázdniny připadají na dny kolem státního svátku 28. října (čtvrtek). Výuka začne opět v pondělí 1. listopadu.

Školy napříč regiony, se kterými Právo mluvilo, proti jednorázovému plošnému testování nic nemají. Postoje k pravidelným testům se ale liší. Záleží, jestli je škola v oblasti, kde se nákaza šíří a celé třídy končí v karanténě (např. Praha), nebo je u nich epidemická situace v klidu a škola funguje bez omezení. Nejvíce zasažený je aktuálně Moravskoslezský kraj, Praha a Jihočeský kraj.

I tentokrát si budou moci školy vybrat, zda využijí státem zajištěné antigenní testy, nebo si seženou přesnější PCR variantu. Minulý týden MŠMT oznámilo, že doobjedná pro školy 1,6 milionů antigenních testů. Citlivější PCR na začátku září využil jen zlomek škol – 200 z přibližně 5,5 tisíce ZŠ či SŠ.

Děti ve školách se budou znovu testovat, plánuje Vojtěch

Screeningové testování, podobně jako na začátku školního roku, bychom provedli v průběhu podzimu ještě dvakrát nebo třikrát. Testy k dispozici máme, uvedl ministr pro Blesk.

SOUTĚŽ PRO MATURANTY O CENY ZA 150.000 KČ

Pokud se epidemická situace nezhorší a nebude třeba testovat plošně, pak by žáky ve školách mělo během podzimu čekat další testování, jaké podstoupili na začátku školního roku, ještě dvakrát nebo třikrát. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru pro Blesk.

SZ / vláda 21. 6. 2021 / ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Zdroj: Vláda.cz

„Zvažujeme nějakou podobnou variantu, komunikujeme o tom s hygieniky. Zvažujeme především to, že bychom podobné screeningové testování napříč všemi školami zopakovali. Ještě nemáme přesně termín, ale mělo by to být v průběhu podzimu. Řešíme, že by měla ještě dvě nebo tři kola proběhnout,“ řekl ministr Blesku s tím, že jednou z variant je období po podzimních prázdninách. Ty připadají na dny okolo 28. října, tedy až po volbách do Poslanecké sněmovny.

Plošné testy v populaci zatím podle Vojtěcha nejsou potřeba. Testování ve firmách by se podle něj mělo vracet ve chvíli, kdy by se situace rapidně zhoršila. „Kolegové mají za to, že by to mělo smysl při incidenci, která by byla 75 a výš nakažených na 100 tisíc obyvatel. Tam zatím nejsme,“ uvedl v rozhovoru.

Poslední údaje z ministerských statistik ukazují, že Česko je na hodnotě 52 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní. Za týden je to pak 28. Nad hodnotou 75 je v tuto chvíli jediný okres, a to Opava.

Kvůli covidu zavřeli hygienici základní školu v Praze

Kvůli tomu, že se u 44 žáků navštěvujících Základní školu Chmelnice v Praze 3 potvrdila nákaza covidem, bude vzdělávací ústav od středy do 24. září uzavřen a škola přejde na distanční výuku. V karanténě je zhruba třetina žáků a 13 pedagogů. O uzavření školy rozhodli hygienici.

SOUTĚŽ PRO MATURANTY O CENY ZA 150.000 KČ

„Jakkoli jsme se snažili udržet školu v chodu, šíření viru bylo silnější. Do karantény padaly v úterý ráno další třídy, každou hodinou přibývají žáci PCR pozitivní a k tomu odpadají další pedagogové,” uvedl ředitel školy Václav Havelka s tím, že žáci ze tříd, kde nebyla vyhlášena karanténa, se mohou volně pohybovat.

Základní škola Chmelnice v Praze 3
Zdroj: Mapy.cz

Podle ředitele se termín uzavření školy může ještě posunout, pokud by se nákaza potvrdila u testů z pondělí či úterý.

„Tyto posuny o dny by však zasáhly do víkendu a následujícího ředitelského volna 27. 9.  a státního svátku 28. 9.,” uvedl ředitel. Podle ČTK školu navštěvuje zhruba 700 žáků.

V pondělí v ČR přibylo 493 potvrzených případů nákazy.

Testování ve školách skončí

Testování žáků ve školách podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) po tomto týdnu skončí. Ministr to ve středu uvedl na jednání školského výboru s tím, že situace ve školách se nezhoršuje.

SOUTĚŽ PRO MATURANTY O CENY ZA 150.000 KČ

V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Data z druhého testování v pondělí se zatím vyhodnocují, ale již naznačují, že situace se ve školách nezhoršila.

Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha
Zdroj: ČTK

Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Ministr zdravotnictví to ve středu řekl na jednání sněmovního školského výboru. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

V úterý testy odhalily 588 nových případů, což je nejvíce za několik měsíců. Stoupá rovněž průměrná týdenní incidence na 100 000 obyvatel, která je aktuálně na 21 případech. Reprodukční číslo dosáhlo hodnoty 1,48, což značí zrychlování epidemie.

Vláda tvrdí, že plošné uzávěry již nebudou. Opatření by měla mít lokální charakter.

Data z testování: Pozitivní jsou jen setiny procent žáků

První kolo testování ve školách ukázalo, že děti přišly po prázdninách do školy zdravé. Pozitivní byly jen setiny procent testovaných, ukazují čísla z některých krajů a měst.

SOUTĚŽ PRO MATURANTY O CENY ZA 150.000 KČ

Oficiální data z testování ve školách ještě nejsou známa. Ministerstvo zdravotnictví je zveřejní až v pátek. Podařilo se nám zjistit čísla z osmi krajů a třech desítek měst. Ta ukazují, že děti se po prázdninách do škol vrátily až na výjimky zdravé.

První kolo testování tak naznačilo, že by skutečně podle plánů mohlo stačit žáky otestovat jen třikrát. V případě využití PCR testů pak dvakrát. Ve většině regionů totiž patrně čísla nepřekročí stanovenou hranici 25 pozitivních na 100 tisíc testů. V takovém případě pak preventivní testování skončí 10. září.

SZ / Prvňáky přivítala i ZŠ Dolní Břežany, žáci 9.C se mezitím už testovali
Zdroj: Seznam Zprávy

Jak to tedy zatím podle dat ze čtvrtka vypadá? Královéhradecký kraj hlásí osm pozitivních z 34 882 provedených testů, Karlovarský kraj deset z 18 320 a třeba Pardubický kraj jen pět nakažených na 42 572 absolvovaných testů. Všechny kraje, které výsledky poskytly, tak zatím hlásí záchyty na úrovni setin procenta – Praha například 0,056 procenta, Olomoucký kraj pak 0,03 procenta.

Žádný nakažený se pak neobjevil ve školách v Chrudimi, Karlových Varech, Kolíně, Zlíně nebo Hodoníně. Tři nakažené odhalily testy ve Vyškově a jednoho pak například v Přerově, Blansku a Teplicích.

Drobný problém se objevil pouze v Plzeňském kraji, který hlásí nejvyšší poměr pozitivně testovaných. I tak je ale číslo velmi nízké, na úrovni 0,07 procenta, v přepočtu na 100 tisíc provedených testů jde o hodnotu 72. Pro srovnání – v celém Česku je poměr pozitivních při preventivním testování 0,13 procenta, tedy 130 na 100 tisíc absolvovaných testů.

Čísla ale ještě k tomu zkresluje jedno jediné ohnisko v základní škole v Rokycanech, kde se objevilo 23 pozitivních případů. Jenže už teď je jasné, že u většiny šlo o falešný poplach. Ať už proto, že byly vadné testy, nebo je žáci špatně provedli.

„PCR testy u nikoho zatím nákazu nepotvrdily. Čeká se ještě na výsledek u zbylých sedmi,“ popisuje ředitel rokycanské Základní školy Jižní Předměstí Bohumil Nosek. Čili u 16 původně pozitivních už potvrzující PCR testy nákazu vyvrátily.

Pozitivní? Falešně

Ukazuje se tak, že antigenní testy vykazují vysoký počet falešně pozitivních. Ve všech libereckých základních školách tak byl jen jeden pozitivní případ, ale ten následně stejně vyloučil PCR test. Totožné to bylo u většiny případů v městských částech Praha 4 a Praha 2.

„V Mladé Boleslavi odhalily testy během prvního dne dva pozitivní případy z celkem 5 189 provedených testů, obě děti byly následně testovány metodou PCR a oba výsledky byly negativní,“ potvrzuje mluvčí města Šárka Charousková.

I v loňském školním roce byl mezi pozitivními případy vysoký počet falešně pozitivních výsledků. Od dubna do června absolvovali žáci a zaměstnanci přes 11 milionů antigenních testů. PCR testy ale nákazu potvrdily jen zhruba u čtvrtiny z nich. Podle epidemiologa Rastislava Maďara dává ale stejně preventivní testování po návratu z letních prázdnin smysl.

„Plošná tři kola testování žáků a studentů jsou určitou pojistkou proti tomu, aby se výrazně zvýšená mobilita populace spojená s otevřením škol nepotkala s významnou virovou náloží po letních měsících, kdy se hodně cestovalo a plošné testování neprobíhalo,“ vysvětluje Maďar.

Díky testování se podle něj navíc částečně podaří odhalit i nákaza v rodinách a následně i firmách, kde na rozdíl od škol antigenní testování neprobíhá.

„Je to preventivní opatření, které navíc poskytuje epidemiologickou sondu do rodin žáků a trasování by zahrnulo i zaměstnání rodičů, takže určitý přehled získáme i tímto směrem,“ dodává Maďar.

Svět připravuje návrat dětí do škol.

Školy v Evropě musí zůstat otevřené a být bezpečným místem pro děti i zaměstnance, žádá po vládách WHO i Unicef. Jak vypadá začátek školního roku nejen v Evropě v době rostoucí hrozby v podobě delta varianty koronaviru?

SOUTĚŽ PRO MATURANTY O CENY ZA 150.000 KČ

Ve Velké Británii zatím sledují, jak vypadá situace ve Skotsku, kde se děti do školy už vrátily. Příliš optimistické zprávy ale ze severu nepřicházejí. Skotsko totiž zaznamenalo v posledních dnech rapidní nárůst počtu nakažených covidem-19. Velké množství z nich jsou mladší ročníky. Co se týče pravidel ve školách, roušky tam aktuálně musí nosit děti od druhého stupně základních škol, a to po celou dobu vyučování. Hromadné testování se nekonalo. Před začátkem školního roku se měli žáci a učitelé otestovat doma.

otevření škol
Foto: Profimedia.cz

Jinak je to v Anglii, kde se na návrat do školních lavic teprve připravují. Žáci od druhých stupňů základních škol a výše projdou povinným plošným testováním přímo ve vzdělávacích institucích. A to rovnou dva testy s časovým rozestupem tři až pět dní. Roušky poté nebudou ve školách nutné.

Do anglických škol ale putuje 300 tisíc přístrojů, které monitorují CO2 v místnosti, a tedy kontrolují, zda je ve třídě dostatečně vyvětráno. Původně však odbory žádaly vylepšení celého ventilačního systému v budovách škol. Zvláště s přicházejícím podzimem bude „pouhé“ vyvětrání logicky obtížnější.

Francouzská vláda vydala scénář tzv. rentrée, jak Francouzi říkají návratu do školních lavic. Školy se budou řídit podle čtyř úrovní pandemického plánu. Od té nejnižší – zelené, která dovoluje běžný provoz až po čtvrtou, červenou úroveň, která omezuje například sportovní aktivity v interiérech a starší studenty posílá na tzv. hybridní výuku (částečně distanční).

Francouzské děti se vracejí do škol ve čtvrtek 2. září. Dohromady asi 12,4 milionu žáků a studentů se bude řídit prozatím druhou úrovní pandemického scénáře. Znamená to pro ně fyzickou přítomnost ve škole a tělocvik venku. Roušky musí děti, učitelé i personál nosit ve všech vnitřních prostorách, venku pak v davu lidí. Pokud se objeví případ nákazy, do karantény jde celá třída, ve které dítě nebo vyučující je. A to na týden.

Vláda navíc žádá, aby se v prostorách škol několikrát denně dezinfikovaly povrchy a školní pomůcky. Knihy, časopisy, pastelky nebo jiné předměty musí být po každém užívání 24 hodin uložené mimo dosah, v izolaci.

S tím, aby školní rok začínal ve Francii na druhé úrovni akčního scénáře, nesouhlasí odborníci. Podle posledních dat je ve věkové skupině do 19 let pětkrát více případů covidu-19, než tomu bylo na začátku školního roku 2020. Jen 34 procent dětí od 12 do 17 let je plně naočkovaných. Mladším dětem se vakcína nepodává vůbec.

Také ve Francii (podobně jako ve Velké Británii) je tématem větrání ve třídách. Ministerstvo však odmítlo plošně nakupovat monitory oxidu uhličitého, řešení nechalo na jednotlivých regionech.

Více učitelů nebo běžný provoz

Španělsko se kvůli delta variantě koronaviru rozhodlo držet víceméně stejných protipandemických opatření jako v květnu. Pro školáky to znamená například to, že v jedné třídě nesmí být naplněná kapacita. Rozestupy mezi jednotlivými žáky ale budou 1,2 metru, o něco se tak pravidla od jara přeci jen uvolnila a v místnosti může být najednou 25 dětí namísto původních 20.

Když ministryně školství Pilar Alegríová oznamovala podmínky návratu dětí z prázdnin do školních lavic, ubezpečila, že základním úkolem všech je, aby žáci absolvovali školní rok fyzicky ve školách. Řekla také, že se centrální španělská vláda rozhodla alokovat 13,5 miliard eur do regionů, a to za účelem zlepšení veřejné služby, tedy i školství. Jedním z hlavních úkolů je zaměstnat tisíce nových učitelů.

Švédsko je jednou ze zemí, která se rozhodla školy nechat po celou dobu pandemie otevřené. Respektive nejen školy, ale chod celé země. Přestože poté vláda přistoupila k opatřením, stále byla reakce na pandemii daleko mírnější než v jiných evropských zemích. V porovnání se skandinávskými sousedy ale Švédsko utrpělo v rámci pandemie největší ztráty na životech.

Školy se mají ve Švédsku po letních prázdninách otevřít bez restrikcí. Ministerstvo zdravotnictví ale upozorňuje, že nemocné děti nebo ty, které se dostanou do kontaktu s nakaženým člověkem, mají rodiče nechat doma. Pouze vyšší ročníky základních a středních škol mohou část výuky organizovat distančně.

Rozdělené státy

Jak se na „back to school“ připravují za Atlantickým oceánem? Nepříliš sjednoceně, ačkoliv je třeba připomenout, že ne každý americký stát začíná školu v září, jak tomu je většinou v Evropě. Některé státy mají letní prázdniny od konce května a děti se vrací už v srpnu zpět do školy. Problémy s rychle se šířící delta mutací koronaviru však řeší USA podobně jako na „starém“ kontinentu.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí před třemi týdny prohlásilo, že pouze nenaočkované děti potřebují ve škole nosit roušku. Zatímco tamní Akademie pediatrů kontrovala, že všechny děti starší dvou let by měly roušku nosit.

Nakonec je ale na každém jednotlivém americkém státu, aby určil pravidla. Například Arizona, Arkansas a dalších pět států zakázaly, aby školy po žácích vyžadovaly nošení roušek. „Doba, kdy vláda vyžadovala roušky, je pryč. Nyní je čas na osobní odpovědnost,“ tweetoval texaský guvernér Greg Abbott. Oproti tomu Kalifornie nebo Washington školám povinnost nošení roušek ve škole nařizují.

WEBINÁŘ: Jak uspořádat a ochránit svůj maturitní ples v “době covidové”

  • Blíží se Váš maturitní ples, ale cítíte, že toho zbývá ještě dost zařídit?
  • Jste ten „aktivní článek třídy“a leží na vás organizace celého maturáku?
  • Obáváte se další vlny vládních opatření, kvůli kterým by mohl být váš ples ohrožen?

Tak právě vás si největší česká agentura na maturitní večírky MyProm dovoluje pozvat na exkluzivní a bezplatný online webinář na téma: JAK USPOŘÁDAT A OCHRÁNIT SVŮJ MATURITNÍ PLES VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022 ALIAS V “DOBĚ COVIDOVÉ”, který se uskuteční v neděli 12.9.2021 od 18.00 do 19:30.

Webinář je zejména pro ty, kteří svůj maturák skutečně chtějí.

Minulý rok byl pro maturitní plesy tragický, ale rovněž přinesl i řadu nových možností. Situace ani nyní není ovšem stále zcela v pořádku a “Doba Covidová” stále trvá. To značí i jisté ohrožení pro letošní sezónu maturitních plesů. 


Z toho důvodu vznikl webinář pro všechny aktuální maturanty, které v tomto ročníku čeká maturitní ples a kteří hledají konkrétní rady o tom, jak takovou akci zorganizovat i v době, kdy se to zdá prakticky nemožné.

Co se na webináři dozvíte?

  • jakou administrativu musíte splnit, aby se mohl ples legálně uskutečnit 
  • jak se z organizace plesu nezbláznit a co zajistit už teď a co až později
  • na co si dát pozor a jak se vyvarovat katastrofě před plesem i na plese
  • jak se na ples necítit sami a kde hledat to, co skutečně potřebujete
  • co dělat, pokud přijdou další vládní opatření (konkrétní tipy a rady)

Pro koho, kdy a za kolik?

Webinář bude probíhat 12. 9. 2021 v neděli večer od 18.00 – 19.30 a to ONLINE FORMOU na platformě ZOOM – odkaz vám zašleme po registraci.

Cena je ZDARMA pro všechny studenty středních škol, kteří se registrují ve formuláři níže.

REGISTRACE NA WEBINÁŘ

Používáme sušenky (cookies) k optimalizaci našich webových stránek a služeb.
Cookies settings
POTVRDIT
PRO SUŠENKY MÁME SLABOST
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Technické sušenky

Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.

Statistické sušenky

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.

Marketingové sušenky

Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Save settings