Na ukončení středoškolského studia vzpomínáme všichni. Velice často se s ním pojí také maturitní ples – událost, na kterou se studenti dlouho těší a plánují ji, následně na tuto akci roky vzpomínají a zážitky si sebou nesou po celý život. Doba, ve které žijeme je sice turbulentní, ale podoba maturitního plesu se mění jen velice málo.

Zajímá vás, jak naplánovat maturitní ples snů? Čtěte dále a dozvíte se nejen výčet toho nejdůležitějšího, na co nesmíte zapomenout, ale i další zajímavé tipy, jak udělat z vašeho maturitního plesu nezapomenutelný zážitek. Pojďme na to. 

Co je to maturitní ples a jakou má tradici?

Jde o společenskou událost k ukončení středoškolského studia. Standardně ji pořádají sami maturanti v období od prosince do března. Jak se ale říká, jiný kraj – jiný mrav, a to platí i zde. Maturitní ples bývá někdy nahrazován stužkovacím večírkem, který je méně formální a probíhá obvykle v podzimních měsících. Tato tradice se dodržuje především na Moravě. V Čechách bývají tradičnější právě maturitní plesy.

S maturitním plesem jde ruku v roce také maturitní večerek. Ten je běžně organizován poslední den maturit v neformálním duchu, každá třída zvlášť pouze s třídním učitelem. Maturitní plesy nemají extrémně dlouhou tradici. Jak je známo, plesy byly v historii považovány především za výsadu šlechty a v dnešním slova smyslu se rozšířily až v druhé polovině 20. století. 

Tradice maturitního plesu
Tradice maturitního plesu

Plánování? Čím dříve, tím lépe

Teď už ale k samotnému plánování. Maturitní ples je významnou událostí a je nutné jejím přípravám věnovat značnou pozornost. Obzvláště byste neměli podcenit základní stavební prvky: místo, termín, rozpočet, catering a zábavu. Ale pojďme pěkně postupně.

Již ve třetím ročníku, tedy více než rok před plánovanou maturitou by mělo dojít k výběru místa a termínu akce. Je běžnou praxí, že se vybírají osvědčené prostory poblíž školy nebo v centru města.

Předem je vhodné udělat si průzkum, kolik hostů budeme očekávat, a tedy kolik míst k sezení budeme potřebovat, kapacita sálu a nabízené služby jsou vedle ceny dalším důležitým ukazatelem. Nesmíme opomenout i termínové možnosti daného místa. Máme tedy místo a termín. Spolu s prostory je nutné ověřit, zda místo nabízí také služby bezpečnostní agentury nebo ji musíte zajistit vy. 

Plánování maturitního plesu
Plánování maturitního plesu

Kde na to vzít?

Každá sranda něco stojí a maturitní ples není zrovna levnou záležitostí. Kde tedy na to vzít finance? Možností je hned několik. Samozřejmě asi každého napadne, že se spolužáci budou finančně podílet a,, složí se“. To je sice možné, ale rozhodně je nereálné, aby se tímto pokryly veškeré náklady.

Maturitní plesy jsou akce pro všechny třídy maturitních ročníků včetně rodinných příslušníků. Vhodnou variantou jsou placené vstupenky na ples a prodej lístků do tomboly. Částečně může finančně vypomoci také škola a určitě neprohloupíte, pokud oslovíte i možné sponzory. Ti mohou ples podpořit finančně, za účelem jejich propagace či poskytnutím daru do tomboly. Na základě těchto faktů si tedy můžete určit předběžný rozpočet. Nyní přichází na řadu několik nezbytných součástí, které je nutné řešit s dostatečným předstihem. 

Kde vzít na maturitní ples
Kde vzít na maturitní ples

Co rozhoduje o úspěchu plesu?

Jak zajistit, aby byl ples úspěšný, a ještě dlouho se na něj vzpomínalo? Sázkou na jistotu je nepodcenit catering a zábavu. S velkou časovou rezervou se tedy pusťte do výběru kapely, moderátora, cateringu, fotografa a kameramana. Uchovat si z této akce památku chce každý účastník a je tedy důležité si fotografa a kameramana zamluvit včas. Asi jako u všeho i zde platí, že neprohloupíte, pokud vsadíte na někoho ověřeného a vyzkoušeného.Stejná situace platí i u moderátora a kapely. Ti dobří mají plesovou sezonu nabitou k prasknutí, takže rozhodně neotálejte. Levnější variantou kapely může být DJ.

Catering – pití, a především dobré jídlo je nezbytnou součástí každé malé či velké akce a velkou měrou rozhoduje o úspěchu. Všichni se i při sebelepší zábavě chceme dobře najíst. Catering je také poměrně variabilní částí rozpočtu a může s ním poměrně dost zahýbat. Nicméně extrémně zde šetřit nedoporučujeme. 

I sebe lepší zábava musí mít hlavu a patu

I když máte sebelepší zábavu a program našlapaný aktivitami, nezapomínejte na to, že vše má svůj čas a prostor a čeho je moc toho je příliš. Nikdo se na maturitním plese nechce nudit, ale myslete na to, že hosté se chtějí také občerstvit, zatančit si a užít si atmosféru večera.

Také berte při tvorbě časového harmonogramu v potaz, stav“ maturantů i hostů v danou chvíli. Tím je myšleno například postupně ubírat z oficiálnějších aktivit s přibývajícími hodinami. V době, kdy maturanti výrazněji popíjejí a baví se, by již měli mít za sebou důležitější řečnická okénka, poděkování či šerpování.

Vzorový program vám nabízíme k nahlédnutí níže.

19:00 – Slavnostní zahájení plesu moderátorem

19:30 – Proslov ředitele školy, učitelů

19:45 – Předtančení/vystoupení

20:30 – Šerpování

21:00 – Společný nástup, poděkování studentů, přípitek, Tanec s rodiči a učiteli

23:00 – Soutěž/ tombola/ aukce/ vyhlášení krále a královny plesu

00:00 – Půlnoční překvapení 

00:15 – Volná zábava

02:00 – Ukončení oficiální části maturitního plesu

Zábava na maturitním plese
Zábava na maturitním plese

Jak se obléknout a připravit na maturitní ples?

Krom náročných praktických příprav se musíme připravit také individuálně. Ženy to mají v tomto ohledu mnohem náročnější. Výběr šatů, perfektně padnoucí obuv, barva nehtů i kadeřník….Nicméně ani muži by přípravu neměli podcenit. A jak se tedy na maturitní ples obléknout?

Maturanti

Od maturantů se obvykle očekává jednobarevný oblek, slim kravata a padnoucí společenská obuv. Pokud nemáte v plánu jít do klasické černé, určitě nic nezkazíte kombinací modrého obleku s kravatou, bílé košile a hnědých bot se stejnobarevným opaskem

Maturantky

Komplikovanější situaci mají samozřejmě dámy. Vyjma samotného oblečení musí každá žena řešit samozřejmě účes a líčení. U úpravy vlasů je ideální využít služeb kadeřníka, možností je mnoho, od mikáda až po drdol. Šlápnout vedle při úpravě vlasů na ples je docela náročné, zato udělat chybu u líčení až tak složité není.

Stejně jako u vlasů i pro večerní líčení je možné zvolit služby profesionálů, i bez nich ale můžete doma vytvořit krásné líčení, kterým okouzlíte. Líčení by mělo podtrhnout váš outfit, ale nemělo by působit příliš extravagantně a nepatřičně. Zde platí pravidlo všeho s mírou. 

Šaty, boty, doplňky – všechny tři položky k sobě neodmyslitelně patří a aby si maturantka připadala jako pravá princezna, je nezbytné nad těmito věcmi přemýšlet komplexně. Na maturitní ples se nehodí krátké a extrémně vyzývavé šaty. Byla by ale velká škoda se v této oblasti nevyřádit.

Maturantky
Maturantky

Ženy by měly volit dlouhé večerní šaty s menšími výstřihy. Můžou si je koupit či půjčit v půjčovně. Šaty musí dokonale padnout a maturantka by se v nich měla cítit opravdu výjimečně, ale také pohodlně. Boty doplňují večerní šaty a měly by být sladěny s kabelkou, jejich výše nehraje roli, vyvarovat by se mělo teniskám či balerínkám. Pro plesy nejen maturitní jsou vhodné uzavřené lodičky

Co se na plese tančí?

Pokud máte obavy či ostych se maturitního plesu zúčastnit, protože jste nechodili do tanečních, tak jsou obavy určitě zbytečné. Doba, kdy se na maturitních plesech hrála pouze polka a valčík, je už dávno minulostí. Na maturitním plese si zvládne zatancovat každý. A ploužák po půlnoci zbaví stoprocentně ostychu i případné nesmělé studenty či studentky. Je to ideální příležitost, jak vyjádřit své ukrývané city prostřednictvím tance. Stačí říct „smím prosit“ a všechno pak už půjde hladce.

Pojďme na párty

Pomalu, ale jistě se blížíme… Abychom se na akci mohli dobře bavit, musíme se dobře zamyslet nad tématem, které se bude prolínat celým maturitním plesem a potřebnou technikou. Z technického zajištění určitě nezapomeňte na osvětlení, ozvučení a videoprojekci. Vhodně zvolené téma může usnadnit mnohé. Především řešení výzdoby, stylistiku oblékání i zábavu samotnou.

Téma se může mimo jiné promítnout také do nápojového lístku, předtančení, půlnočního překvapení. Jak jsme si popsali výše hodně můžete podpořit zábavu správným výběrem kapely a moderátora a také nabitým, ale ne předimenzovaným programem.

Klasickou součástí programu je předtančení, slavnostní nástup a šerpování, proslov maturantů, vystoupení pro mezičas, půlnoční překvapení, tombola nebo také oblíbený fotokoutek. Celou atmosféru akce podpoříte výběrem pěkné a tematické výzdoby i dalšími doplňky, jako jsou například:

To nejlepší na konec

Maturitní ples pomalu končí, půlnoční překvapení už je minulostí… Maturitní afterparty začíná. Část akce, na kterou se většina maturantů těší nejvíce. Pokud už ale na plánování této části akce nemáte dostatek sil, můžete organizaci přenechat profesionálům. Ti z MyProm vám umí zařídit velkolepé finále na klíč v Praze i dalších městech ČR.

Máte pocit, že je toho plánování až moc? Když dva dělají totéž – není to totéž, svěřte MyProm organizaci celé akce – proč? Ušetříte si spoustu času, práce a výsledek bude naprosto perfektní a profesionální. Dokonce nakonec můžete i takto ušetřit.

Agentura má nasmlouvané související služby za podstatně zajímavější ceny, než za které si je budete schopni sami zajistit. Pokud stále váháte, podívejte se na reference spokojených maturantů, případně se můžete podívat na videa z již proběhlých akcí.

5/5 - (2 votes)
Jan Netolička
Jan Netolička
Jmenuji se Honza a mým cílem je vám pomoci uspořádat maturitní ples, o kterém sníte již od prvního amerického teen filmu – limuzíny, krásné šaty, láska a trapasy, známe to všichni, ne? V mých článcích nejčastěji najdete tipy a triky, které vám pomůžou si ples užít na plné obrátky. Přeji příjemné čtení.

Tento článek patří do kategorie Články.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Používáme sušenky (cookies) k optimalizaci našich webových stránek a služeb.
Cookies settings
POTVRDIT
PRO SUŠENKY MÁME SLABOST
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Technické sušenky

Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.

Statistické sušenky

Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.

Marketingové sušenky

Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Save settings