Co jste chtěli vědět o maturitě, a báli jste se zeptat

  • 31. 5. 2020
  • Jan Netolička

Zdroj: Novinky.cz

Profilová část, školní část, bodování, povinné předměty, volitelné předměty, nepovinné předměty… Čert aby se v maturitních pravidlech vyznal. Maturity jsou složitější než kdy dřív, pokusili jsme se proto přinést jednoduché odpovědi na zapeklité otázky. Včetně té poslední: Co když to nevyjde?Ilustrační fotografieIlustrační fotografie Foto: Profimedia.cz

Kdo zkoušky zadává a vyhodnocuje?

Didaktické testy zadává a vyhodnocuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Zadání jednotné ústní zkoušky z českého jazyka a cizího jazyka je také centrální, jejich vyhodnocení je ovšem v kompetenci školy. O hodnocení školní neboli profilové části rozhoduje maturitní komise.

Musím zvládnout všechny zkoušky, nebo se body sčítají?

Pro každou ze zkoušek i jejích částí je stanovena takzvaná mezní hranice úspěšnosti. Její dosažení či překročení znamená, že student danou zkoušku složil úspěšně. Potřeba je prospět ve všech zkouškách i ve všech jejich částech.

Platí, že k ústní části nepostoupí ten, kdo pohořel v testu?

Ne, k ústní části půjde i tak. Opakovat je potřeba jen tu dílčí zkoušku, u které maturant neprospěl. Může tedy složit ústní část a v opravném termínu v září psát jen didaktický test.

Je možné propadnout z nepovinného předmětu?

Neúspěšný výsledek nepovinné zkoušky, kterou si maturant vybere nad rámec, bude zapsaný na vysvědčení, ale do výsledku maturity se nezapočítává.

 Když to nevyjde? Listí to jistí
Neuspět u maturity není konec světa. Na složení zkoušky dospělosti má každý tři termíny (jeden řádný a dva opravné) a pět let času. V případě neúspěchu se opakuje jen ta zkouška nebo její část, u které maturant neuspěl. To znamená, že kdo například zvládl ústní část zkoušky z českého jazyka a literatury, ale nezískal dostatek bodů v didaktickém testu, napíše si na podzim (nebo třeba i později, chce-li) už jen didaktický test.
Další možností je podat žádost o přezkum. Žádosti o přezkum didaktických testů se zasílají na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (Karmelitská 5, 118 12 Praha 1), žádosti o přezkum ostatních zkoušek na místně příslušný krajský úřad. Formulář žádosti je ke stažení na webu maturita.cermat.cz. Nezasílejte žádosti o přezkum do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermatu). Žádost vám v takovém případě bude vrácena a může se stát, že poté nestihnete žádost na ministerstvo či krajský úřad odeslat včas. Nejzazší termín odeslání je dvacet dní ode dne konání zkoušky.

A co když maturitu neudělám ani v opravných termínech?

Nic nebrání nastoupit znovu ke studiu střední školy do vyššího ročníku a pokusit se o získání maturity znovu, ať už na původní, či jiné škole.

Jan Netolička
Jmenuji se Honza a mým cílem je vám pomoci uspořádat maturitní ples, o kterém sníte již od prvního amerického teen filmu – limuzíny, krásné šaty, láska a trapasy, známe to všichni, ne? V mých článcích nejčastěji najdete tipy a triky, které vám pomůžou si ples užít na plné obrátky. Přeji příjemné čtení.