Zdroj: Seznamzprávy.cz
[block id="soutez-2021″]
Ministerstvo zdravotnictví nastavilo krajským hygienickým stanicím novou metodiku pro nařizování karantény ve školách. Od plánů, že se bude týkat jen jednotlivců, sešlo. Hygieny posílají domů celé třídy.
Plzeňská Benešova základní škola měla dvojitou smůlu. U dvou žáků se tam nejprve objevil koronavirus, a tak krajská hygienická stanice poslala do karantény jednu celou třídu. Ve čtvrtek pak ale nařídili hygienici karanténu i téměř kompletnímu učitelskému sboru, protože se zpětně zjistilo, že se porady před začátkem školního roku zúčastnil pedagog s potvrzenou nákazou covid-19. Školu ale hygiena nechala otevřenou.
„Krajská hygienická stanice nám ve čtvrtek večer uzavřela jen jednu třídu, kde byly pozitivně testované děti. V pátek pak ale skončilo v karanténě 36 pedagogických pracovníků,“ říká ředitelka školy Iveta Žižková.
Postup hygieniků v případě Benešovy základní školy tak dokumentuje chaos z posledních dnů.
Právě proto vznikl minulý týden nový metodický návod Ministerstva zdravotnictví pro nařizování karantény ve školách, aby se postup hygienických stanic vyjasnil. Platí od pondělí 7. září.
Počítá sice s různými individuálními variantami, například podle stavebních dispozic škol nebo konkrétních opatření, ale v zásadě z manuálu vyplývá jedno: pokud se nákaza u nějakého žáka objeví, do karantény zpravidla půjde vždy minimálně celá třída. To se ostatně stalo i na Benešově základní škole, ačkoliv rozhodnutí hygieny přišlo ještě před přijetím nového postupu.
„Základní myšlenkou celé metodiky je, aby karanténní opatření zasáhla školu co nejméně, pokud je to možné. Zavření školy nastane až skutečně při větším výskytu nákazy. Pokud se bude jednat o jednotlivce, karanténa se bude týkat nejbližšího okruhu lidí, tedy třídy, družiny a podobně,“ doplňuje hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.